Puchar Polski Debat Oksfordzkich

Puchar Polski Debat Oksfordzkich to ogólnopolski turniej sportowych debat oksfordzkich skierowany do młodzieży ze szkół średnich w całej Polsce. W roku 2021 odbyła się pierwsza edycja, która z uwagi na pandemię koronawirusa przeprowadzona została w formule online. Turniej polega na zrzeszeniu najlepszych drużyn z całej Polski, które przyjeżdżają do Gdańska rywalizować między sobą o tytuł najlepszej drużyny na szczeblu szkół średnich w Polsce. Kluczowe nie jest jednak wyłonienie zwycięzcy, tylko edukowanie młodych ludzi i budowanie świadomego społeczeństwa poprzez narzędzie, jakim jest debata oksfordzka.

Celem nadrzędnym całego projektu jest rozwój u uczniów szkół średnich umiejętności takich jak wystąpienia publiczne, prowadzenie rzeczowych dyskusji, dokonywanie analizy merytorycznej, unikanie manipulacji oraz sztuczek erystycznych stosowanych w dyskursie publicznym, konstruowanie logicznych wywodów, autoprezentacja, merytoryczne wyrażanie swoich przekonań oraz uczuć, nauka merytorycznej krytyki, skuteczne poszukiwanie informacji na dany temat oraz przygotowanie do wystąpień, oraz dyskusji.

Struktura Turnieju

Na terenie większości kraju odbywają się różne regionalne turnieje debatanckie. Ich zwycięzcy – najlepsi w regionie – kwalifikują się do Pucharu Polski. Nie każdy region posiada jednak swój turniej, w związku z czym dla wyrównania szans organizowany jest turniej eliminacyjny dla drużyn z innych części Polski. W taki sposób wybierana jest grupa drużyn, które biorą udział w turnieju. Zmagania regionalne wchodzące w skład Pucharu Polski Debat Oksfordzkich to:

• Trójmiejska Liga Debat

• Tarnowska Liga Debatancka

• Pomorskie Mistrzostwa Debat Oksfordzkich „Rhetorica”

• Warszawska Liga Debatancka

• Krakowska Szkoła Debaty

• Poznańska Liga Debat

• Dąbrowska Szkoła Mówców

• Kujawsko-Pomorska Liga Debat

• Wielkopolski Turniej Debat Oksfordzkich

Na przestrzeni kolejnych edycji nowe ligi z całej Polski mogą przystępować do struktur turnieju. 

Turniej trwa dwa dni. W sobotę drużyny rywalizują w fazie grupowej, z której 8 drużyn kwalifikuje się do ćwierćfinałów. W niedzielę odbywają się ćwierćfinały, półfinały oraz Wielki Finał wieńczący turniej. Ponadto, drużyny przegrywające w ćwierćfinałach nie odpadają z turnieju, lecz mają dalsze debaty o kolejno 3., 5. i 7. miejsce. Dzięki temu przygotowanie drużyn nie idzie na marne i uczestnicy mogą zadebatować wszystkie tezy.

Na Gali Finału odbywa się nie tylko ostatnia debata na turnieju, która pozwala wyłonić zwycięzców, ale także następuje gala zakończenia, podczas której wręczane są nagrody i wystosowywane podziękowania. Podczas gali obecni są nie tylko uczestnicy, ale również goście specjalni z gdańskiego środowiska akademickiego, polityki samorządowej oraz świata nauki czy biznesu. Turniej posiada prestiżowy charakter z uwagi na fakt, że samo zakwalifikowanie się do niego jest dla młodych debatantów znaczącym sukcesem. Ponadto jest to wydarzenie promujące region w środowisku debat sportowych w Polsce. 

Jest to pierwszy turniej o takiej randze w Trójmieście. Jako Fundacja wywodząca się z Gdańska bardzo chcemy spopularyzować ideę debat na Pomorzu oraz wypromować miasto w środowisku studenckim i szkolnym. 

Więcej informacji na temat turnieju można znaleźć na jego stronie na portalu Facebook: Puchar Polski Debat Oksfordzkich.